Budowa zestawu perkusyjnego

Instrumenty perkusyjne to jedne z najczęściej i najchętniej wybieranych instrumentów zarówno przez małe dzieci, jak i dorosłych muzyków. Możliwość uderzania w bębny i talerze daje maluchom mnóstwo radości w momencie, kiedy zobaczą, że wydobywa się z nich dźwięk. Z jakich elementów jednak składa się standardowy zestaw perkusyjny?

Czym jest instrument?

talerze perkusistyInstrumentem możemy nazwać przedmiot, którego źródłem dźwięku jest drganie instrument lub jego części. Drganie to wywołane jest zazwyczaj poprzez uderzenie w odpowiednią część instrumentu za pomocą palców, pałeczek lub szczotki. Nie inaczej jest w przypadku zestawów perkusyjnych. Bębniarz zasiada przed instrumentem i jego głównym zadaniem jest rytmiczne uderzanie w bębny lub talerze perkusisty – zobacz w taki sposób, aby wybić równy rytm.

Budowa zestawu perkusyjnego

Zestaw perkusyjny może składać się z bardzo wielu elementów, co niekiedy wprowadza w zakłopotanie młodych entuzjastów perkusji. Niektórzy wytrawni perkusiści grają wyłącznie na zestawie złożonym się 2-3 bębnów i takiej samej ilości talerzy, inni z kolei, aby przejść od jednego do drugiego końca instrumentu muszą zrobić kilka kroków.

W skład podstawowego zestawu perkusyjnego wchodzą następujące elementy: centrala, werbel, 2 tom tomy, floor tom, hi hat, crash oraz ride. Taki podstawowy zestaw perkusyjny można dowolnie modyfikować wedle uznania perkusisty, jednak każdy muzyk powinien mieć wiedzę, co dokładnie kryje się pod poszczególnymi nazwami i jak należy sklasyfikować poszczególne elementy perkusji. Cały zestaw perkusyjny należy podzielić na 3 kategorie:

  • bębny – w skład kategorii wchodzą: centrala, werbel, tom tomy oraz floor tomy,
  • talerze – hit hat, crash, ride, china, bell, splash oraz crash-ride,
  • osprzęt (hardware) – tutaj zalicza się wszystkie statywy, stopa, stołek, tomholder oraz multiclamp.