Marakasy drewniane i ich cechy

Marakas to perksusyjny instrument, który należy do grupy idiofonów (samodźwięcznych instrumentów). To pewien rodzaj grzechotki wykonanej z tykwy, skorupy orzecha kokosowego lub dyni. Aktualnie sporym uznaniem cieszą się marakasy drewniane, cechujące się wytrzymałością i trwałością. Czym cechują się marakasy? Skąd pochodzą te instrumenty?

Marakasy – pochodzenie

We wnętrzu instrumentu umieszcza się nasiona lub kamyki, które w trakcie potrząsania dają specyficzny szum. Marakasy kupimy praktycznie na całym świecie, w sklepach online  i w sklepach muzycznych. Instrumenty tego typu pochodzą z Ameryki Południowej i Środkowej, a dokładniej z Kolumbii, Gwatemali i Puerto Rico. Na początku były wykorzystywane podczas obrzędów religijnych, dopiero po pewnym czasie zaczęto je stosować w innych celach. Okazuje się, że w niektórych plemionach po marakasy sięgały jedynie kobiety. 

Marakasy drewniane

Marakasy trafiły do Europy w XX wieku, razem z muzyką kubańską. Bardzo szybko zyskały uznanie na rynku muzycznym, podbijając serca wielu osób. Aktualnie są wykorzystywane głównie w zespołach, które zajmują się muzyką latynoamerykańską. Warto podkreślić, że te specyficzne instrumenty stosował już zespół Dżem, tworząc puszkę wypełnioną ziarnami. Marakasy drewniane zyskały sporą popularność, gdyż dają oryginalne dźwięki i są niezwykle wytrzymałe. Najprostsze formy wykonamy nawet w domu. 

Na rynku instrumentów muzycznych znajdziemy wiele ciekawych rozwiązań, które na szeroką skalę stosują muzycy i zespoły. Marakas to specyficzny instrument, który nadaje nowe brzemienie.