Werble i ich brzmienie czyli… liczba i rodzaj powłoki

werbelKażdy producent werbli strzeże tajemnic budowy swoich instrumentów. Nie ma w tym nic dziwnego –  dzięki temu nie ma możliwości podrobienia danego instrumentu i jego brzmienia.

W takim razie od czego zależy brzmienie werbli?
Werble, jak powszechnie wiadomo, składają się z dwóch podstawowych części. Pierwsza z nich to membrana a druga – walec, na którym membrana jest naciągnięta. Jak łatwo się domyślić, od tych dwóch elementów brzmienie werbla będzie najbardziej zależne.

  1. Membrana – może być pojedyncza bądź podwójna. W pierwszym przypadku, jej brzmienie jest znacznie dłuższe i otwarte. Z kolei w przypadku membran podwójnych, jest na odwrót – wybrzmienie jest krótsze a sam dźwięk – bardziej stłumiony. Ponadto, wpływ na odtwarzany dźwięk werbli ma również to, czy membrana jest powlekana czy przeźroczysta.
  2. Walec werbla – może być wykonany z różnych materiałów. Najczęściej jest to drewno, ale też blacha czy nawet tworzywo sztuczne. Niemniej, to nie materiał ale grubość tego walca najbardziej wpływa na jego brzmienie. W skrócie im werble są cieńsze, tym ich brzmienie jest „jaśniejsze” ale też wyższe.

Istotnym elementem składowym werbla jest jego sprężyna. Dzięki niej, można dostroić jego brzmienie, zmieniając za jej pomocą napięcie powierzchniowe membrany. Do jej regulacji służą specjalne uchwyty.