Winyle: jakie są zalety tego rodzaju nośnika?

Entuzjaści nagrań twierdzą, że płyty winylowe, ze względu na fizyczną naturę ich nośnika, w rzeczywistości brzmią lepiej niż ich cyfrowe odpowiedniki. Uważa się, że jest to spowodowane ograniczeniami, jakie fizyczna natura płyty nakłada na inżyniera masteringu. Inżynierowie masteringu nie mają tak dużej elastyczności przy pracy z płytami LP, jak przy produkcji płyt CD. Ścieżki winylowe i cyfrowe mogą brzmieć bardzo różnie, zarówno pod względem dynamiki, jak i odpowiedzi częstotliwościowej.

Winyle, a płyty CD i DVD – czym się różnią?

Wiele osób ma wrażenie, że taki winyl, na którym nagrywana jest muzyka, jest lepszy od cyfrowych plików muzycznych. Dlatego też wiele profesjonalnych studiów wciąż używa płyt winylowych.

Powodem tego jest fakt, że płyta winylowa ma sygnał analogowy, co oznacza, że zachowuje oryginalny dźwięk analogowy. Natomiast płyty CD i inne nośniki cyfrowe mają sygnał cyfrowy, który kompresuje i zmienia dźwięk.

Kompresja na płytach CD wpływa na zakres dynamiki muzyki, co oznacza, że fragmenty, które powinny być ciche, są głośne i odwrotnie. Kompresja w mediach cyfrowych sprawia, że profesjonalne nagrywanie muzyki bez utraty jakości jest praktycznie niemożliwe.

Kiedy albumy są tworzone na nośniki cyfrowe, muszą być skompresowane, aby utwory mogły zmieścić się w przestrzeni dyskowej urządzenia. Muzyka nagrana na płytach winylowych nie podlega takiej kompresji.

Główne zalety winyli są znane wszystkim

Główne zalety płyt winylowych są następujące:

1) Winyl brzmi bardziej surowo niż kopie cyfrowe – nie jest tajemnicą, że muzyka cyfrowa jest kompresowana i ma zmienioną jakość.

2) Płyty winylowej nie można usunąć z komputera jak pliku cyfrowego.

3) Wysokiej jakości płyta winylowa zawsze brzmi cieplej i nieco inaczej niż płyta CD czy plik mp3 – warto sprawdzić klasyczne utwory.

4) Ciekawie wygląda – kto nie chciałby mieć w swojej kolekcji rzeczy nietypowej? Płyta winylowa wygląda inaczej niż inne formaty muzyczne i przyciąga uwagę.